Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

BURUN ESTETIĞI (RINOPLASTI) 

NEDIR ?

Burnun kemik ve kıkırdak yapılarının yeniden şekillendirilerek estetik bir görünüm elde edilmesidir. Dünyada en sık uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Yüz görünümünün her yaşta önemli olduğu günümüzde, güzel bir yüz görünümü için güzel bir burun vazgeçilmez hale gelmektedir. Yüz yapısı ile uyumsuz görünümde bir burun, kişide özgüven azalmasına kadar uzanan psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Rinoplasti operasyonlarında estetik görünümün düzeltilmesiyle birlikte burnun fonksiyonel problemlerinin de giderilmesi hedeflenir. Burundan nefes alma güçlüğü, ilerleyen aşamalarda kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen bir soruna dönüşebilir. Rinoplasti operasyonu esnasında nefes alma güçlüğüne neden olan septum (burun orta bölmesi) eğrilikleri ve konka adı verilen mukoza-kemik oluşumlarının fazlalıkları giderilir. Aynı zamanda burundaki hava akımına engel teşkil eden darlıklar giderilir, kıkırdak açıları en iyi hava akımını sağlayacak şekilde düzenlenir.

RINOPLASTI KIMLERE YAPILABILIR ?

Burnun estetik görünümünden ve/veya nefes alma probleminden yakınan ve ameliyata engel teşkil edebilecek ciddi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler rinoplasti operasyonu için adaydırlar.

AMELIYAT ÖNCESI DEĞERLENDIRME

Ameliyat öncesinde hastanın beklentilerini en açık haliyle ifade etmesi gerekir. Hasta ameliyatın seyri ve ameliyat sonrası dönemle ilgili detaylı olarak bilgilendirilir. Hasta sigara kullanımını en az 2 hafta önceden kesmeli ve ayrıca kullandığı ilaçlar konusunda hekimi bilgilendirmelidir. Ameliyattan 1 gün önce veya hemen öncesinde hastanın detaylı fotoğrafları çekilir ve genel anestezi hazırlığı yapılır.

AMELIYAT

Rinoplasti genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Açık tekniğin kapalıdan farkı burnun alt tarafında cilt üzerinde 0,5 cm’den daha küçük bir kesi yapılmasıdır. Ameliyat sonrası 2. ay civarında bu kesinin yerinde hemen hemen hiç iz kalmaz. Sizin için hangi tekniğin daha uygun olduğuna hekiminizle birlikte karar vermeniz en doğrusudur. Ameliyat süresi yapılacak işlemlere göre 2 ila 4 saat arasında değişebilir.

AMELIYAT SONRASI

Ameliyat sonrasında şekillendirilen kemikleri koruması amacıyla burun üzerinde plastik bir atel bulunur. Bunun dışında ameliyatta yapılan işleme göre burun delikleri içerisinde ortası delikli silikon tamponlar olabilir veya burun delikleri açık bırakılabilir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun ameliyatından sonra da ameliyat bölgesinde ve göz altlarında şişlik ve morarmalar görülebilir. 3. günden itibaren bu şişlik ve morluklar giderek azalır. Eğer varsa burun içi silikon tamponlar 5. gün civarında alınır. Burnun üzerindeki atel 7-8. gün civarında alınır. Eğer açık teknik kullanıldıysa dikişler de atel ile birlikte alınır.

Atel alındıktan sonra hasta işine ve sosyal hayatına dönebilir. Masabaşı çalışanlar için atelle işe dönüş problem teşkil etmeyecekse bu süre 3. günden sonradır.

Birkaç hafta içerisinde morluk ve şişlikler tamamen geriler. Ancak burnun son halini alması 5-6. Ay civarındadır.

AMELIYATIN RISKLERI NELERDIR ?

Her ameliyatta olduğu gibi estetik burun operasyonlarında da birtakım riskler elbette vardır. Genel anesteziye bağlı riskler rinoplastide de geçerli olmakla beraber, rinoplastiye özel bazı riskler de söz konusudur.

Burun ameliyatlarından sonra hasta memnuniyetsizliği veya istenmeyen birtakım değişiklikler (hafif asimetriler, nefes alma güçlüğünün devam etmesi, burun ucunda düşüklük vb) % 5-10 oranında görülebilmektedir. Bunların bir kısmında revizyon ameliyatları gerekebilmektedir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek