KOL GERME
KOL GERME

KOL GERME 

NEDIR ?

Genellikle yaşlanma ve aşırı kilo kaybı gibi durumlarda kolun özellikle arka kısımlarında meydana gelen gevşeklik ve sarkıklığı gidermeyi hedefleyen bir operasyondur. Koltuk altında meydana gelen düzensizlik ve sarkıklık da beraberinde giderilebilir.

KIMLERE YAPILABILIR ?

Yaşlanma veya hızlı kilo alıp verme sonrası kolun dirsek üstü kısmında sarkıklık, gevşeklik meydana gelmiş hastalar kol germe ameliyatı için adaydırlar.

AMELIYAT ÖNCESI DEĞERLENDIRME

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatından önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

AMELIYAT

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Dirsek üstü bölgedeki fazla cilt ve ciltaltı yağlı doku çıkarılır. Bazen öncesinde liposuction yapılması gerekebilir. Ameliyat 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrasında tercihe göre kolun iç kısmında veya arka kısmında, dirseğin biraz üstünden başlayarak koltuk altına kadar uzanan dikiş hattı olur.

AMELIYAT SONRASI

Hastalar genellikle ameliyattan sonra aynı gün içerisinde taburcu olurlar. Kollarda sargılar ve elastik bandajlar olabilir. 2. günden sonra banyo yapılabilir. 2-3 hafta süreyle elastik bandajlama veya kol korsesi kullanılması önerilir.

Kol germe ameliyatı kalıcı izleri olan bir ameliyattır. Kullanılan tekniğe göre kolun iç kısmında veya arka tarafında dirsek üzerinden başlayarak koltukaltına uzanan bu izler 3. aydan itibaren silikleşmeye başlar ve izdeki bu değişim 6 ay-1yıla kadar devam eder. Kısaca kol germe ameliyatı oluşan izlere karşılık olarak kolun şeklinin düzeltildiği bir ameliyattır.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek