Yüz Germe
Yüz Germe

YÜZ GERME NEDIR ?

 

Yüz germe, yaşlanma sonucu oluşan sarkma ve kırışıklıkları düzelterek daha genç ve belirgin yüz hatları oluşturulmasını sağlayan cerrahi bir yöntemdir.

Yaşlanma ile birlikte yüz cildinde elastisite kaybı meydana gelir; buna bağlı olarak özellikle çene hattında ve orta yüz bölgesinde sarkıklıklar ve kontur düzensizlikleri oluşur. Yüzün yaşlanması bununla sınırlı değildir; alt göz kapaklarında torbalanmalar, üst göz kapaklarında –kimi zaman görüş alanını kısıtlayıcı derecede- sarkıklıklar, kaşlarda düşme, kaşlar arasında dikey ve alın bölgesinde yatay kırışıklıklar ortaya çıkan diğer yaşlanma belirtileridir.

Yüz germe ameliyatıyla özellikle yüz ve boyun bölgesindeki sarkmalar giderilir, daha belirgin bir çene ve yüz görünümü oluşturulur. Sarkık cildin fazlası çıkarılır, cilt altı dokular toparlanır veya kaldırılarak asılır. Yüz germe, eğer gerekliyse diğer cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle kombine edilebilir. (Botox, dolgu, yağ enjeksiyonu vs).


YÜZ GERME KIMLERE YAPILIR ?

Yüzde yaşlanma belirtileri ortaya çıkan ve bu görünümden memnun olmayan kişiler, ameliyata engel olabilecek ciddi bir sağlık sorunu yoksa, yüz germe ameliyatı için adaydırlar. Genellikle 45 yaş üstü hastalara uygulanmakla beraber, genetik veya çevresel faktörlerle yüzünde yaşlanma belirtileri daha erken ortaya çıkmış kişiler de yüz germe ameliyatı olabilirler.


OPERASYON ÖNCESI DEĞERLENDIRME

Yüz germe ameliyatı öncesi, hasta beklentilerini en açık haliyle doktoruna ifade etmelidir. Ameliyat öncesinde ameliyatın seyri, ameliyat sonrası iyileşme süresi ve olası sonuçlar detaylı olarak hastaya aktarılır.

OPERASYON

Yüz germe ameliyatı sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat olmakla beraber, hastanın genel anesteziye engel teşkil edebilecek bir durumunun olması veya hasta tarafından tercih edilmemesi durumlarında sakinleştirici desteği (sedasyon) altında lokal anestezi ile de yapılabilir.

OPERASYON SONRASI

Ameliyat sonrasında kulak önünde ve arkasında dikişler olur. Bu dikişler özel bir durum yoksa 7. gün civarında alınır. Dikişli alanlar kafayı her iki yandan saracak şekilde pansuman içinde kalır. Kan birikimini engellemek amacıyla ameliyat sahasına silikon tüpler (dren) yerleştirilir. Ameliyattan hemen sonraki gün pansuman açılır, silikon tüpler çıkarılır. Hasta daha küçük bir pansumanla evine döner.

TABURCULUK SONRASI

Ameliyat sonrası, her ameliyattan sonra olduğu gibi yüz ve boyun bölgesinde genel bir şişlik ve yer yer morarmalar söz konusudur. Bu görünüm 1-2 hafta içerisinde önemli oranda azalır. Yüzde bir miktar gerginlik hissi olabilir. Bu durum da birkaç gün içerisinde ortadan kalkar. Hasta 1 hafta-10 gün içerisinde işine dönebilir. Yüzün iyileşmesi bu süreçte de devam eder ve yüz yaklaşık 2. aydan sonra son halini almaya başlar. Bu süreç 6 ay – 1 yıla kadar daha az belirgin olarak devam eder.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek